Jak změřit psa a vybrat obojek?

Při výběru vhodného obojku pro psa je důležité dbát na správnou velikost, šířku a typ obojku, tak aby pejskovi perfektně seděl, nijak ho neomezoval v pohybu nebo neškrtil. Věřte, že pejsek správný obojek určitě ocení! Vyhnete se tak zbytečné výměně objednaného zboží, nebo v horším případě zdravotním potížím vašeho psa. Ukážeme vám, že takový výběr je opravdu hračka!

Délka obvodu

Délku obvodu obojku, resp. obvod krku vašeho pejska změříte jednoduše pomocí krejčovského metru. Dbejte na to, aby byl pejsek při měření klidný, můžete ho zlákat například oblíbeným pamlskem. Pomocí metru změřte pejska ve střední části krku, právě tam kde bude obojek nosit. Obojek nesmí být pejskovi v žádné případě silně dotažen, naopak by se z něj neměl vyvléknout! Ideální nadměrek změříte vložením 2-3 prstů pod metr. Stejnou techniku můžete aplikovat při nasazování obojku a dotažení na požadovanou velikost. 

Lze také změřit starý obojek. Měřte vždy v rozloženém stavu vč. spony (přezky). 

Výrobci obojků mají často rozdílně stanovené a pojmenované velikosti. Buďte obezřetní! Naší tabulku velikostí obojků najdete u každého produktu. Dle naměřené velikosti si poté můžete jednoduše vybrat ten nejlépe padnoucí. Délka obvodu našich obojků je měřená v rozloženém stavu vč. spony. Nezapomeňte připočítat pár cm navíc oproti naměřené velikosti krku pejska.

Šířka obojku

Je velmi často opomíjená, ale neméně důležitá míra obojků. Jak vybrat široký obojek pro psa? Obecně lze říci, že tím větší pes, tím širší obojek. Samozřejmě existují výjimky a je nutné ke každému jedinci přistupovat individuálně. Plemena s dlouhým krkem (např. chrti) vyžadují širší obojek, než plemena stejné váhové kategorie a délky obvodu krku. Z tohoto důvodu nabízíme obojky nejen podle délky obvodu, ale také podle šířky, kterou můžete vybírat od 2 cm až do 5 cm. 

Nesprávně zvolená šířka obojku bude pejska škrtit (příliš tenký obojek), nebo naopak omezovat v pohybu (příliš široký obojek). 

Vhodnou šířku obojku pro vaše plemeno můžete vybírat z následující tabulky. Prosím, berte na vědomí, že se jedná pouze o orientační tabulku. Každý pejsek je jiný a je nutné brát v potaz jeho velikostní proporce a potřeby dle délky krku. 

 
Plemena Váha Obvod krku Šířka
Malá do 10 kg do 30 cm do 2,5 cm
Střední do 25 kg do 40-45 cm 2,5 - 4 cm
Velká do 50 kg do 60 cm 3 - 5 cm
Obří do 70 kg nad 60 cm 5 cm a více

 

Typ spony

Každý z našich obojků si můžete objednat až ze třech variant upínaní. Typ spony zvolte svědomitě podle plánovaného využití obojku.

Nejoblíbenější obojky s plastovou sponou jsou vhodné pro běžné každodenní nošení na krku vašeho pejska. Jsou velmi lehké a zajišťují dostatečnou pevnost za každých okolností, na kterou se můžete opravdu spolehnout.

Obojky s kovovou sponou se řadí mezi designový doplněk, který oslní například na vycházkách po městě nebo společenských událostech. Kovová spona není svým účelem vhodná pro každodenní nošení nebo do vody. Rozepínací pojistky spony jsou kontruovány pro snadnou manipulaci, u kterých ale může docházet k nechtěnému rozepnutí, pokud je pejsek divočejší (zatlačí si tlapkou nebo jiným předmětem na pojistku) nebo je zvyklý nosit obojek povolenější (zatlačí si na pojistku volnější kůži na krku).

Nerozepínací obojky bez spony jsou vhodné pro pejsky, kteří nosí obojek nepřetržitě a není u nich vyžadováno snadné a rychlé rozepnutí obojku. Obojek se nasazuje přes hlavu psa při nastavené větší délce a poté se dotáhne pomocí posuvného jezdce na správnou velikost. Proto je důležité vybrat velikost obvodu obojku s dostatečnou rezervou.

varianty

V případě, že si nejste jisti výběrem, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme. Nestandartní velikosti jsme vám schopni ušít na míru!

x

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení